Zaproszenie na Metropolitalny Kongres Misyjny 23 kwietnia 2016 r. w Rudach Raciborskich
wtorek, 15 marca 2016 21:06

Miniony, 2015 rok, upłynął pod znakiem IV Krajowego Kongresu Misyjnego w Warszawie w dniach 12 i 13 czerwca. Doświadczenie tego spotkania zrodziło ideę, aby zorganizować spotkanie wszystkich środowisk misyjnych na „sąsiedzkim” szczeblu. Pomysł ten spotkał się z życzliwym przyjęciem u dyrektorów diecezjalnych Papieskich Dzieł Misyjnych w Gliwicach, Opolu i Sosnowcu. Udało się wspólnie ustalić termin i miejsce: 23 kwietnia 2016 r. w pocysterskim kompleksie pałacowo-klasztornym w Rudach Raciborskich, a zarazem lubianym miejscem spacerów i wypoczynku.

plakat Kongresu

Motyw przewodni nasuwał się automatycznie – jubileusz 1050. rocznicy chrztu Polski, stąd hasło Kongresu: „Od chrztu do misji”. W opatrznościowy sposób okazało się, że w dzień naszego spotkania przypada uroczystość świętego Wojciecha – misjonarza i patrona Polski. Dlatego logicznym następstwem tego odkrycia, było zaproszenie do udziału w Kongresie krajowego dyrektora Papieskich Dzieł Misyjnych w Czechach – stałego diakona Leoša Halbrštáta. Wszak z tego właśnie kraju pochodził św. Wojciech i to od naszych południowych Braci otrzymaliśmy dar chrztu świętego. Zaproszenie zostało z radością przyjęte!

Ze względu na przewodni motyw chrztu, wszystkie grupy, które wezmą udział w Kongresie, proszone są o przygotowanie i zabranie ze sobą „metryki chrztu” w kształcie kropli wody (A4), na której będzie zapisana nazwa i adres grupy umożliwiające późniejsze przesłanie pozdrowień. Chcemy tymi metrykami wymienić się pomiędzy grupami i przesłać później jakiś znak jedności.

Dla podkreślenia globalności misji, a zarazem zapewnienie pewnej tożsamości, prosimy, aby grupy poszczególnych diecezji miały ze sobą element stroju w wybranym kolorze, nawiązującym do barw misyjnego różańca. I tak grupy z diecezji gliwickiej prosimy o przybranie koloru czerwonego, katowickiej – niebieskiego, opolskiej – zielonego, a sosnowiecka – żółtego.

Dla ukazania powszechności animacji misyjnej, obejmującej wszystkie grupy wiekowe, aby przezwyciężać skojarzenia, że formacja misyjna jest jedynie dla dzieci, będą przewidziane spotkania formacyjne dla poszczególnych grup wiekowych. Odpowiadać będą za nie diecezje tworzące metropolię katowicką: spotkanie dla dorosłych przygotowuje diecezja gliwicka, spotkanie młodzieży ukształtuje diecezja opolska, a za propozycję dla dzieci odpowiada archidiecezja katowicka.

W programie (który jest przedstawiony na plakacie, który można rozpowszechniać) przewidziane są: Eucharystia pod przewodnictwem Metropolity Katowickiego abp Wiktora Skworca (kapłanów prosimy o zabranie ze sobą alb i czerwonych stuł), koncert muzyki gospel w wykonaniu chóru „Przebudzenie”, nabożeństwo misyjne, prosty posiłek, spotkania z misjonarzami, zabawy, kiermasze, stoiska zgromadzeń i wolontariatów misyjnych działających na terenie metropolii, stanowiska z materiałami misyjnymi i formacyjnymi.

Do udziału serdecznie zapraszam wszystkie koła i ogniska misyjne z terenu całej metropolii górnośląskiej. Zapraszam także osoby indywidualne, rodziny z dziećmi, wszystkich zainteresowanych misjami. Kongres to dobra okazja, aby podpatrzeć jak można zapalić w sobie i swym środowisku pragnienie działania na rzecz misji.

Ze względów organizacyjnych proponuję, aby sąsiadujące ze sobą wspólnoty kontaktowały się ze sobą celem ustalenie wspólnego transportu do Rud. A także uprzejmie proszę o zgłaszanie przewidywanej liczby uczestników do dnia 19 kwietnia na adres: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. .

Serdecznie zapraszam i oczekuję spotkania!
ks. Grzegorz Wita